Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Ri Akademi Bilişim Seminerleri ile bir araya geldi..... - Ri Akademi | Bilişim Teknolojileri ve Eğitim Hizmetleri
Eğitim Bilgi Hattı: +90 532 230 0596

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Ri Akademi Bilişim Seminerleri ile bir araya geldi…..

1ri akademi_nilgün akkok _seminer_akdeniz üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda Rİ Akademi eğitmenleri tarafından Bilişim Seminerleri’nin ilki gerçekleştirildi.

İletişim, web, grafik, sosyal medya, tasarım ve teknoloji konularının işlendiği konferansa Rİ Akademi Kurucusu Nilgün İşlek , Rİ Akademi Adobe Trainer/Grafik Tasarımcı Ayşen Hoca ve Rİ Akademi Adobe Trainer/Web Tasarımcı Rüştü Hoca konuşmacı olarak katıldı.

Görsel iletişim tasarımında lisanslı ürünleri kullanmanın önemini vurgulayan Ayşen Sevinç, “Korsan yayınlar bizim programların tüm sürümlerini kullanmamıza izin vermiyor. Lisanslı ürünlerde hem daha sağlıklı çalışabiliyoruz hem de korsan yayınlarda göremediğimiz, erişemediğimiz şeylere ulaşabiliyoruz. Mesela programda sunulan efektler gibi. Lisanssız olan her şeyin korsan olduğunu bilmeliyiz ve emeğe saygı duymalıyız.” dedi.

“Tasarımlar sade ve akılda kalıcı olmalı”

Öğrencilerden gelen “Karmaşık ve detaylı tasarımlar mı yoksa daha minimal tasarımlar mı tercih edilmeli?” sorusunu cevaplayan Sevinç, “Dünya zaten fazlasıyla karmaşık bir yer. Tasarımlar bence daha sade, akılda kalıcı ve olayı anlatan şeyler ön plana alınarak hazırlanmalı. Günümüzde tamamen sadelik ön planda. Dikkat ettiyseniz Starbucks’ın eski logosu fazlasıyla karmaşık bir yapıdaydı ve şu an tek renkte ve sadece tipografisi yer alacak şekilde kullanılıyor. Kullandığımız bilgisayarlardaki elma logosu eskiden rengarenkti fakat şu an sadece tek renk şeklinde kullanılıyor. Birçok marka kendini yenilemek adına sadeliği kullanıyor.” dedi.

Kitlelere ulaşmanın en kolay yolunun sosyal medya olduğunu vurgulayan Sevinç, “İçerisinde topluluk yönetimi, içerik yönetimi, kampanya yönetimi ve reklam yönetimi kavramlarını barındıran Sosyal Medya Uzmanlığının yanında; marka adlandırma, slogan, yaratıcı metinler, kurumsal metinler ve içerik geliştirme ile ilgilenen metin yazarlığı günümüzde çok popüler ve bir o kadar da aranan meslekler arasında yer alıyor.” şeklinde konuştu.

“Twitter kullanımında dünya birincisiyiz”

Türkiye’nin dünya çapında ünlenen ilk internet fenomeni İnternet Mahir’den bahseden  Rüştü Hoca, “Amerika’da yaşayan bir Türk vatandaşı olan İnternet Mahir, ‘I Kiss You’ mottosu ile hazırladığı web sayfasıyla yüzbinlerce hayrana ulaştı. Zamanında The New York Times gibi büyük medya ajanslarına bile konuk oldu.” dedi. “Dünya genelinde internet kullanıcısı 3 buçuk milyar, aktif sosyal medya kullanıcısı ise 2 milyar 300 milyon. Dünyada kişisel cep telefonu kullanımı 3 milyar 790 milyon iken aktif mobil internet kullanıcısı ise 2 milyar civarında.” diyen Rüştü Hoca, “Türkiye’nin 79 milyon nüfusu var ve GSM operatörlerine kayıtlı 71 milyon aboneden bahsediliyor. Akıl almaz bir durum. Neredeyse yeni doğan bebekler hariç herkes cep telefonu sahibi. Ayrıca 46 milyon aktif internet kullanıcımız var. İnternet kullanımında Meksika’dan sonra ikinci ülkeyiz. Aktif sosyal medya kullanıcımız 42 milyon, mobil internet kullanıcımız 36 milyon. Twitter kullanımında ise dünya birincisiyiz.” diyerek konuşmasına devam etti.

“Siri: ‘Eminim bunu bütün Apple ürünlerine söylüyorsundur…’ “

İnsanların internet kullanımında Web 1.0’daki pasif kullanıcı, Web 2.0’daki aktif kullanıcı rolüne değinen ve Web 3.0 ile internet teknolojisinin bambaşka bir boyuta taşındığını anlatan Aydın, “Web 3.0’da yapay zeka söz konusu yani herkesin de bildiği gibi Siri. Bir arkadaş Siri’ye: ‘Seni Seviyorum’ demiş. Siri ise bu arkadaşa: ‘Eminim bunu bütün Apple ürünlerine söylüyorsundur…’ diye cevap vermiş. Bu bir Web 3.0 mantığıdır. Buna akıllı evler de dahildir. Siz daha eve gitmeden klimanızı, perdelerinizi açabiliyorsanız bu Web 3.0 ile alakalıdır.” dedi.

Tevfik Hoca’ın konuşmasının ardından Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından İletişim Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Figen Ebren ve Yrd. Doç. Dr. Ayşad Güdekli’nin yanı sıra Rİ Akademi üyelerine de teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile etkinlik sona erdi.

10 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmıştır.